Vastseliina palverännak on füüsiliselt nõudlik, ent samavõrra ülendav, kui sellel kohase vaimsusega osaleda. Kehaline pingutus (kolme päeva jooksul kõnnime ca 80 kilomeetrit) peegeldab meie pühendumise tõsidust. Allpool leiad vastuse palverännaku korralduse ja vaimsusega seotud küsimustele. On väga oluline see lehekülg hoolikalt läbi lugeda enne kui otsustad ennast registreerida, et teaksid mida oodata.
Palverännaku detailsem ajakava: [LINK]
12. augustil on Urvaste õpilaskodusse saabumine kell 17.00 – 18.30.
Autoomanikel tuleb eelnevalt auto toimetada Vastseliina linnuse parklasse. Kell 20.00 väljuvad sealt palverännaku transpordiautod ööbimispaika Urvastes. (Vt lähemalt punkti “autoomanikud”)
12. augusti õhtul ühist toitlustamist ei toimu. Kohapeal on võimalus keeta teed.
Kui te saabute hiljem või tulete otse 13. augusti hommikul Urvaste kirikusse, palume seda kindlasti registreerimisel kommentaaridesse märkida. 13. augusti hommikul on varajane äratus ja korralik ööuni on palverännaku laabumiseks oluline!
Ööl enne rännakut (12.-13. aug) toimub ööbimine Urvaste kooli õpilaskodus. Toad on 2-4-kohalised ning igas toas on WC ja duširuum. Lisaks on võimalus telkida koolipargis.
Esimese päeva lõpuks (13. aug) jõuame Tsooru külla ning ööbime Tsooru rahvamajas. Saame kasutada rahvamaja saali, eesriidega eraldatud lava ning lisaks kahte suuremat ruumi. Mehed ööbivad saalis ja laval ning naised kahes eraldiolevas ruumis. Rahvamajas on kokku neli WC’d ja vajadusel üks duširuum. Võimalus telkimiseks.
Pühapäeval (14. aug) ööbime Haanja rahvamajas ning noortekeskuses. Rahvamajas saab jällegi kasutada saali ja lava. Meeste-naiste jaotus: mehed rahvamajas, naised noortekeskuses. Lisaks on väiksemaid ruume, mida saame vajadusel kasutada. Kahe maja peale kokku on kasutamiseks 6 WC’d ja 2 dušši. Võimalus telkimiseks.
Pärast palverännaku lõppu Vastseliinas (15. aug) toimub ühine palverännaku lõpetamine Viselas Väike-Linnamäe talus. Ööbimine on valdavalt telkides, aga piiratud arv kohti naistele ja lastele on olemas ka sees. Ööbimiseks on vajalik ise kaasa võtta telk. Kellel on mõjuv põhjus sees ööbimiseks, palume sellest registreerides teada anda.
Talus saab õhtul käia saunas ja tiigis ujumas-pesemas.
Kõnnime 27km reedel, 28km laupäeval ja 22km pühapäeval: kokku 77km. Kõnnitempo on reibas, keskmiselt 4-5km/h. Pausid on umbes iga 2-tunnise (või pisut lühema) intervalli järel. Tutvu palverännaku täpsema ajakavaga järgmises punktis “Orienteeruv ajakava”.
See võib tunduda pingutusena, mille jõukohasus on küsitav. Samas meie distants on oluliselt lühem kui näiteks traditsiooniline palverännak Pariisist Chartre’isse, mille tuhanded katoliiklased läbivad igal aastal samuti kahe ja poole päevaga.
Tavapäraselt aktiivsetele täiskasvanutele peaks palverännak olema jõukohane, ent laste, vanemate ja väheaktiivsete palverändurite jaoks võib teekonna läbimine olla teatav väljakutse. Mõningane füüsiline ettevalmistus on soovitatav, näiteks palverännakule eelnevatel nädalatel rohkem kõndida (palverännakul kantavate jalanõudega).
Täiskasvanutel, kes soovivad palverännakul osaleda muul viisil kui kõndides, palume võtta ühendust korraldajatega, et uurida võimaluste kohta panustada erinevates abistavates rollides palverännaku ladusasse sujumisse. (Vt ka punkti “vabatahtlikud”)
Ohutuse tagamiseks kõnnime maanteedel ühtses kolonnis, oluline on püsida koos. Nende jaoks kes kolonnist maha jäävad või peavad mingil põhjusel kõndimise katkestama, korraldatakse tugimeeskonna poolt autotransport järgmisesse peatuspunkti.
Mõnes peatuspaigas on võimalik avaliku tualeti kasutamine, ent kuna suur osa teekonnast kulgeb metsateedel, siis palume selles osas kõigi mõistvat suhtumist.
Lisaks lühikestele puhkepausidele ettenähtud kohtades, palverännaku jooksul muid peatusi ei tehta.
Soovitus: kaasa oleks mõistlik võtta mitu paari jalanõusid. Kui üks saab märjaks või hakkab jalga hõõruma, on võimalik jalanõusid vahetada.
Lihtne soe söök ootab palverändureid 13. ja 14. augusti õhtul ööbimispaigas.
14. ja 15. augustil on hommikusöök samuti ööbimispaigas (puder, võileivad, kohv, tee). Võimalus teha endale lõunaks võileib kaasa.
13. augusti hommikuks palume kõigil varuda endale midagi kiireks eineks pärast Missat Urvaste kiriku juures. Kohapeal on võimalus saada teed ja kohvi.
Palverännaku lõpetamisele Väike-Linnamäe talus (15. august) on tellitud õhtusöök (ühepajatoit, salat), aga arvestame, et kõik võtavad teepeal poest läbi käies ka midagi kaasa (nt juua, magusat, jne). Hommikusöögiks pakub pererahvas putru.
Lõunapausid toimuvad tee peal. Pakume leivakukleid ja puuvilja, ent soovitame kindlasti igaühel midagi kaasa varuda. Poes käimise võimalust tee peal ei ole, nii et tuleks valmistuda terveks teekonnaks. Sobib toit, mida on lihtne süüa, mis säilib tarbimiseni ilma külmikuta ning mis on kindlalt pakendatud. Näiteks pähklid, energiabatoonid, aga ka juust kinnistes pakkides, väikesed konservid. Palun arvestada sellega, et palveränaku ajal ei ole võimalik pesta nõusid ega kasutada kuuma vett.
Kindlasti peaks igal palveränduril olema kaasas oma veepudel (vähemalt liitrine). Peatuspunktides on võimalik neid täita. Oluline! Kaasa on vaja võtta enda toidunõud: kauss, söögiriistad, kruus. Neid läheb vaja hommikustel ja õhtustel toidukordadel. Õhtusöögi ajal püüame korraldada taimetoidu ja gluteenivaba toidu neile, kes on selleks eelnevalt registreerides soovi avaldanud. Teistsuguste toitude talumatuse korral palume endale sobivad toiduained kaasa võtta.
Palverännaku keskmes on Püha Missa traditsioonilises rooma riituses (vetus ordo). Missa pühitseb palverännaku kaplan isa Tomasz Materna iga päev, vastavalt Urvastes, Rõuges ja Vastseliinas.
Missakord ja -tekstid on kõikide palverändurite jaoks ette valmistatud.
Püha Missa on meie Issanda Jeesuse Kristuse Ristiohvri veretu uuendamine. Konsekratsiooni (pühitsemise) hetkel muutuvad leib ja vein Kristuse tõeliseks Ihuks ja Vereks. Missa on katoliku usu kõige kallim aare. Püha Peter Julian Eymardi ütles: “Tea, oo kristlane, et Missa kuulub usu kõige pühamate tegude hulka. Sul ei ole võimalik teha midagi, mis annaks Jumalale rohkem au, või oleks sinu hingele tulusam, kui Missast pühendunult osa võtta nii sageli kui võimalik.”
Püha Armulauda võivad traditsioonilisel Missal vastu võtta ainult armuseisus katoliiklased põlvitades ja keelele. Aga kõik soovijad võivad samal ajal minna vastu võtma preestri õnnistust, mille märgiks tuleb asetada parem käsi vasakule õlale.
Palverännaku jooksul on võimalus võtta vastu ka pihisakramenti.
Iga päev palvetame terve Roosipärja ning traditsioonilisi palveid (nt Angelus, litaaniad) lugedes või lauldes, eesti või ladina keeles. Palvete ja hümnide tekstid on samuti palverändurite jaoks ette valmistatud.
Palverännak kulmineerub Vastseliina linnuses Neitsi Maarja Taevassevõtmise püha (rukkimaarjapäeva) protsessiooniga.
Seejärel sõidame autodega Vastseliina kirikusse, kus toimub palverännakut lõpetav pidulik Missa.
Pärast Missat võtab meid vastu perekond Niitvägi Väike-Linnamäe talus, Visela külas, kus sööme koos õhtust ja jagame muljeid. On võimalus käia traditsioonilises suitsusaunas ja pesta.
Kohapeal on ööbimiseks on vajalik kaasa võtta enda telk või muu lahendus vabas õhus ööbimiseks. Vajadusel on väike arv ööbimiskohti on ka majas, reserveeritud eelkõige naistele ja lastele. Kohapeal on ette tellitud õhtusöök (osalustasu sees), aga palume ka kõigil teepeal poest natuke külakosti kaasa tuua. Söömiseks kaasa võtta enda taldrik, kruus, ja söögiriistad.
Kaasa tuleb võtta üks pagasikott ja üks väiksem seljakott. Pagasikotid transporditakse iga päev autodega järgmisesse ööbimiskohta, seljakotti kannab iga palverändur rännaku ajal kaasas. Pagasikott peab olema kindlalt sulguv, et transpordi ajal asju kaduma ei läheks. Telgid-magamiskotid ei pea mahtuma pagasikotti, kuid üldiselt mida vähem lisaesemeid, seda parem.
Kaasas peaks olema:
- Pagasikott
- Väike seljakott (päevaks tarvilik)
- Telk (kes soovib jääda ööbima 15. augustil Väike-Linnamäe tallu)
- Magamiskott
- Matt/õhkmadrats
- Käterätik
- Hügieenitarbed
- Matkajalatsid*
- Mugav ilmastikukindel riietus, mis sobib pikalt kõndimiseks**
- Peakate***
- Päikesekaitse***
- Kergeid toiduaineid, vahepalasid teekonnale
- Veepudel (vähemalt liitrine)
- Kerge vihmakeep/veekindel jope
* Mugavad matka- või spordijalatsid on mõistagi väga olulised. Villid jalgadel tekivad kergesti. Seda aitavad vältida sisse kõnnitud ja hästi toestatud matkajalanõud. Soovitame kaasa võtta mitu paari jalanõusid.
** Samas tuleks silmas pidada, et riietus oleks ilmast ja füüsilisest pingutusest sõltumata tagasihoidlik ning sobilik kirikutes käimiseks ja Missadel osalemiseks (põlved ja õlad kaetud, pole liibuv või läbipaistev jne).
*** Pikalt kõndides on väga oluline end päikese eest kaitsta. Päikesepiste ja vedelikupuudus võivad tabada ootamatult. Palume kõigil peakate ja vesi käepärast hoida.
Palveränduritel peaks olema väike seljakott, kuhu panna kõik päevateekonnaks tarvilik. Suuremad kotid koos kõige muuga, telgid ja magamiskotid saab igal hommikul enne teele asumist panna mikrobussi peale, mis viib pagasi järgmisesse ööbimispaika. Nendele asjadele päeva jooksul juurdepääs puudub. Pagasiauto saab võtta peale ainult suletud kotte (mitte kilekotte), samuti mitte toiduaineid ja vedelikke mis võivad lekkida.
Alla 18-aastased palverändurid on oodatud koos vanema(te)ga.
15-18-aastased palverändurid võivad osaleda ka koos mõne teise vastutava täiskasvanuga ning sel juhul on vajalik vanema eelnev kirjalik nõusolek. Palun võta meiega ühendust aadressil info@viamariana.ee
Lapsevanematel palume arvestada sellega, et nad on oma laste eest vastutavad terve palverännaku vältel.
Varasematel aastatel on rännaku väga edukalt läbinud mitmed lapsed koos vanematega. Siiski tasub arvestada sellega, et üldjuhul on rännaku füüsiline koormus alla 12-aastastele lastele tervikuna päris raske.
Via Mariana palverännak on võimalik ainult tänu vabatahtlike abile. Sõltuvalt rollist teevad mõned vabatahtlikud palverännaku füüsiliselt kaasa, mõned mitte, kuid kõik abilised on palverännakul osalejad ning jagavad selle vilju ja armu.
Autojuhid transpordivad palverändurite pagasit ning Missade varustust, vett ning vajadusel palverändureid, kes peavad kõndimise katkestama.
Majapidamis-toimkond aitab toidukordade ajal ning vastutab ööbimiskohtade korda seadmise ja üleandmise eest.
Oluline roll on esmaabi andjatel ning pildistajatel, et rännaku ilusad hetked jäädvustatud saaks.
Lisaks on lauljad ja ministrandid, kes abistavad Missadel.
Kõikides nendes ja teistes rollides on abipakkumised väga teretulnud. Palume võtta ühendust: info@viamariana.ee
Palverännakul on võimalik osaleda mitmel moel. Traditsiooniliselt need, kes füüsiliselt rännakul osaleda ei saanud, andsid raha vaestele palveränduritele, kes vastutasuks toetaja intentsioonide eest palvetasid. Nõnda võis palverännakust osa võtta vaimselt ning toetuse kaudu võimaldada teistel seda teha füüsiliselt.
Ka meie palverännakul saab osaleda rännakut ja palverändureid toetades.
Palverännak tähendab teatavaid kulutusi toidu, ööbimise, transpordi, tehnika ja materjalide hankimiseks. Need kulutused tuleb katta osavõtutasuga. Toetades palverännakut rahaliselt, võid aidata palverändureid, kes võib- olla muidu osaleda ei saaks (noored, suuremad pered).
Kõik annetused on tänulikult oodatud ja annetada SA Via Mariana kontole: EE287700771006362084
Kui soovid aidata muul moel, võta meiega ühendust: info@viamariana.ee
Palverännakule eelneval päeval (12. aug) pühitseb isa Tomasz Materna Urvaste kirikus Missa kell 17.00. Kõik soovijad on teretulnud osalema.
Autojuhid peavad arvestama sellega, et autod mis ei ole seotud palverännaku korraldusega, tuleb kindlasti viia Vastseliina linnuse parklasse. Kell 20.00 väljuvad Vastseliina linnuse parklast Urvasesse palverännaku transpordiautod, et kõik autojuhid tagasi jõuaksid. Urvaste ja Vastseliina vaheline sõit võtab orienteeruvalt 1h (edasi-tagasi 2h).
Autojuhtidel palume registreerimisel täpsustada, mitu vaba kohta neil autos on ning kust ja millal nad välja sõidavad. Püüame võimalusel leida autokoha autota tulijatele. Korraldajad võtavad teiega koordineerimiseks ühendust.
15. augustil pärast protsessiooni Vastseliina linnuses sõidame autodega Vastseliina kirikusse Missale.
Pärast rännakut püüame tagasisõidu koordineerida ja leida sobivad autokohad neile, kes on tulnud ilma autota. Palume autojuhtidel taas märkida vabade kohtade arv tagasiteel ning millal ja kuhu nad sõidavad.
Palverännakule on oodatud kõik, kes tulla soovivad. Palverännaku põhikomponentideks, nagu nimigi ütleb, on palve ja rännak. Seega peaks eelnevalt arvestama rännaku kestuse, distantsi ja askeetlikkusega, mis võivad olla füüsiliselt väljakutsuvad. Füüsilisest rännakust olulisemal kohal on aga palverännaku vaimulik iseloom. Tegemist on eeskätt võmalusega süvendatud palveks ja meeleparanduseks, aga ka võimalusega osa saada rõõmust ja armust, mida erinevas vanuses ja erineva taustaga ent Kristuses ühendatud kogukond endaga kaasa toob.
Osalemiseks ei ole vajalik kuuluda katoliku kirikusse, kuid oluline on nõustuda selle palverännaku traditsiooniliselt katoliikliku kontseptsiooniga.
Kõik palverändurid peavad registreerima kodulehe kaudu. Registreerimise tähtaeg on 1. august.
Registreeri: https://viamariana.ee/registreeri/
Küsimuste korral võta meiega ühendust: info@viamariana.ee
Anname endast parima, et meili teel kiiresti vastata.
Registreerimiseks tuleb valida sobiv kategooria ning tasuda osalustasu. Kui oled tulemas perega, on oluline eraldi registreerida iga pereliige valides sobiv kategooria.
Täiskasvanu — 125€
Üliõpilane — 85€
Noor (12-19a) — 65€
Laps (alla 12a) — 10€
Perekond (alates 3 liikmest, 2 täiskasvanut) — 175€
Tasuda palume niipea kui võimalik, hiljemalt 1. augustiks ülekandega Via Mariana SA kontole.
Saaja: Via Mariana SA
Konto nr: EE287700771006362084
Selgitusse: nimed, kelle eest maksate
NB! Registreerumine jõustub alles osalustasu laekumisel. Sularahas või kohapeal maksta ei saa.
NNB! Kui palverännakul osalemine jääb osalustasu suuruse taha, võta kindlasti meiega ühendust aadressil info@viamariana.ee . Leiame lahenduse.
Eeldame, et kõik Vastseliina palverännakul osalejad on vastutustundlikud täiskasvanud või saatjaga alaealised. Otsused, mida palverännaku jooksul teha või mitte, millal pingutada või katkestada, kuidas tagada piisavas koguses vee tarbimine jne, teeb oma võimeid tundes igaüks ise.
Siiski on Via Mariana’l vastutus palverännaku eest tervikuna – see puudutab liiklemist teedel, mida kasutavad ka teised, ülalpidamist ööbimispaikades ja kirikutes, kes meile oma uksed avavad jne. Eeldame kõigilt osalejatelt mõistlikku ja heatahtlikku käitumist ning korraldajate ning grupijuhtide instruktsioonide järgimist. Jätame endale õiguse palverännakult eemaldada isikud, kelle käitumine on antud korralduste või palverännaku vaimsusega vastuolus.
Nagu eelnevalt märgitud, laste eest vastutavad nende vanemad või saatjad. Alla 15-aastased palverändurid peavad olema koos saatjaga igal ajal.
Omalt poolt teeme kõik selleks, et hoolitseda raskustesse sattunud palverändurite eest. Võtame auto peale lonkajad ja maha jääjad, vajadusel pakume esmaabi ja lohutust. Palverännaku ladusaks sujumiseks palume aga kõigilt leplikkust ja rõõmsat meelt!